Для здійснення вибору вибіркових дисциплін студенту необхідно скористатися каталогом вибіркових дисциплін. Після здійснення вибору необхідно заповнити відповідну форму у деканаті на протязі перших 2 тижнів навчання.
Каталог вибіркових дисциплін
Вибіркові компоненти освітньо-професійної програми “Готельно-ресторанна справа” (СВО “Магістр”)
Реінжиніринг бізнес-процесів
Навчальна дисципліна спрямована на опанування студентами теоретичних та практичних навичок діяльності в умовах ринкової економіки і успішної реалізації отриманих знань в професійній діяльності в індустрії гостинності.
– силабус
– робоча програма
Ділові та дипломатично-протокольні заходи в сфері гостинності
Метою викладання навчальної дисципліни є формування в майбутніх фахівців компетентності щодо норм і правил ділового та дипломатичного протоколу як основи успішного проведення ділових зустрічей, прийомів, переговорів. Основними завданнями дисципліни є набуття професійних навичок у вмінні користуватись знаннями основ ділового та дипломатичного протоколу, застосовувати їх на практиці.
– силабус
– робоча програма
Охорона праці та цивільний захист в галузі
«Охорона праці та цивільний захист в галузі» – це інтегрована навчальна дисципліна гуманітарно-технічного спрямування, яка об’єднує в собі вивчення питань особистої та колективної безпеки як в умовах повсякденної трудової діяльності, так й під час надзвичайних ситуацій.
– силабус
– робоча програма
Енергозберігаючі технології для готельно-ресторанних підприємств та екологічний менеджмент
Метою дисципліни є засвоєння майбутніми фахівцями ресторанно-готельного бізнесу необхідного мінімуму знань з теоретичних і методологічних основ енергозбереження, екологічного менеджменту підприємства, формування у студентів сталої системи поглядів і знань з мінімізації негативного впливу господарської діяльності на навколишнє середовище, навичок застосування системного підходу до забезпечення високого рівня енергетичної, екологічної безпеки підприємства, підвищення рівня свідомості та екологічної культури.
– силабус
– робоча програма
Бізнес планування в сфері гостинності
Навчальна дисципліна спрямованана формування у студентів загальних і фахових компетентностей для успішного складання бізнес-планів та процесу ведення бізнесу у готельно-ресторанному господарстві; питань сутності бізнес-планування, викладення методологічних і організаційних основ планування; визначення методичних принципів функціонального планування – планування виробництва, асортименту, збуту, маркетингової діяльності, кінцевих результатів виробничо-господарчої діяльності підприємства сфери гостинності, ресурсного забезпечення, обґрунтування необхідності оновлення продукції, організаційно-технічного розвитку підприємства та визначення відповідних методів.
– силабус
– робоча програма
Кадровий менеджмент та корпоративне управління в закладах гостинності
Метою викладання навчальної дисципліни є поглиблена підготовка студентів до ефективного управління персоналом, тобто формування комплексу теоретичних та практичних навичок щодо розробки кадрової політики в закладах гостинності. Добору та розміщення персоналу, його оцінювання і навчання, забезпечення ефективного використання персоналу в закладах гостинності.
– силабус
– робоча програма
Технології здорового харчування з основами комбінаторики
Основні завдання вивчення дисципліни полягають в отриманні студентами знань з основ виробництва оздоровчих харчових продуктів, вивченні студентами загальних питань та теоретичних основ з розроблення нових і вдосконалення існуючих технологій виробництва оздоровчих харчових продуктів, вивчення дії окремих компонентів таких продуктів на організм людини, оволодіння методами контролю якості та безпеки сировини і продуктів виготовлених на її основі, в надання студентам уміння використати набуті знання для розроблення нових продуктів оздоровчого призначення.
– силабус
Технології високої кухні та архітектура страв
Основні завдання вивчення дисципліни зводяться до вивчення: основних понять, характеристики і трендів високої кухні; інформації про легендарних шефів і відомих кулінарних шкіл світу; особливостей роботи з фуд-фотографами і фуд-стилістами; архітектури страв; основних принципів та правил дизайну і презентації страв; технологій молекулярної кухні і сучасних технологій обробки продуктів; особливостей підготовки та правил участі у кулінарних конкурсах.
– силабус
– робоча програма
Сучасні ресторанні тренди та технології продукції ресторанного господарства
Основними завданнями дисципліни є поглиблення спеціалізованих концептуальних знань щодо сучасних трендів у ресторанному бізнесі, тенденціях у харчуванні, альтернативних видів сировини, новацій у наданні ресторанних послуг, нових технологій продукції ресторанного господарства, формування загальних і спеціальних (фахових) компетентностей для успішного здійснення сервісно-виробничої, виробничо-технологічної, організаційно-управлінської діяльності у сфері ресторанного бізнесу, що передбачає здійснення дослідницько-інноваційної діяльності.
– силабус
– робоча програма
Рекреаційний бізнес відпочинку та оздоровлення
Дисципліна розглядає сучасний стан та тенденції розвитку рекреаційного бізнесу відпочинку та оздоровлення. Вивчаються умови функціонування сфери гостинності оздоровчого напряму у конкурентних умовах ринку, технології створення санаторно-курортного продукту для споживачів послуг та отримання прибутку. Розглядаються особливості діяльності курортно-рекреаційних об’єктів, їх оснащення та інфраструктура. Особлива увага надається інноваціям у сфері рекреаційного бізнесу.
– силабус
Сучасні системи управління та експертизи якості продукції і послуг в готельно-ресторанному господарстві
Основні завдання вивчення дисципліни зводяться до вивчення: еволюції розвитку систем управління і експертизи якості послуг в Україні і світі; систем управління якістю і проведення експертизи продукції та послуг; науково-теоретичної та методичної бази оцінювання якості продукції і послуг; вимог нормативної документації до складових діяльності готельного і ресторанного господарства в системі управління якістю і проведення експертизи; методів та способів вимірювання і оцінювання якості продукції ресторанного господарства та послуг в готельних комплексах.
– силабус
– робоча програма
Інноваційне підприємництво та управління стартап проектами
Метою дисципліни є формування системи знань і практичних навичок у створенні і управлінні стартапами на початковій стадії, підготовка студентів до участі в інкубаційних, акселераційних і грантових програмах підтримки стартапів.
– силабус
– робоча програма
Концептуальне та логічне проектування готелів і закладів ресторанного бізнесу
Вивчення дисципліни сприяє формуванню у магістрів вмінь та навичок щодо принципів концептуального проектування підприємств готельного та ресторанного бізнесу, та основ логічного моделювання внутрішнього простору підприємства готельно-ресторанного бізнесу. Це забезпечує можливість підготовки фахівця, який володітиме знаннями, пов’язаними з вирішенням проектних питань у галузі сфери обслуговування.
– силабус
– робоча програма
Комплексна міжнародна практика
Метою комплексної практики є формування у студента професійних вмінь, навичок прийняття самостійних рішень на конкретній ділянці роботи в реальних, виробничих умовах шляхом виконання обов’язків, властивих їх майбутньої професійної та організаційно-управлінської діяльності. Поставлені цілі реалізують шляхом самостійного вивчення виробництва і виконання кожним студентом, в умовах підприємства, передбачених програмою окремих виробничих й організаційно-управлінських завдань.
– робоча програма
– методичні вказівки